Na sever

REŽIE

Natasha Dudinski

SCÉNÁŘ

Judita Matyášová

Natasha Dudinski

KAMERA

Natasha Dudinski

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

KOPRODUKCE

i/o post

Skupina českých židovských teenagerů se vydává na cestu na sever. Bez rodičů, kteří by se o ně postarali, se musí spolehnout jeden na druhého. Tak začíná jejich velké dobrodružství. Stráví čtyři roky v Dánsku, oáze uprostřed zuřící druhé světové války. Po více než sedmdesáti letech jsou připraveni vyprávět svůj příběh, příběh o dospívání uprchlíků se šťastným koncem, a to díky tisícům Dánů s otevřeným srdcem.

Je to příběh o dospívání v cizí zemi, která se nebála otevřít dveře uprchlíkům. Příběh o ztrátě domova a příbuzných, o sžívání se s novou kulturou. Je to příběh o záchraně. Tehdy to nebyly vlády, kdo pomáhal uprchlíkům (až na drobné výjimky), ale většinou jednotlivci - to se podobá dnešní situaci. Díky jednotlivcům mohly příběhy uprchlíků skončit šťastně.” – Natasha Dudinski

FESTIVALY

One World International Film Festival
Jewish Culture Festival

natasha dudinski

Nataša Dudinski - režisérka, kameramanka a střihačka. Vyrostla v Československu a od roku 1994 žije v Jeruzalémě. Vystudovala překladatelství a tlumočnictví na Karlově univerzitě v Praze, mezinárodní vztahy na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a film na Filmové a televizní škole Sama Spiegela v Jeruzalémě. Svůj první film Vukovar - město, nebo minulost? natočila v roce 1993 a od té doby se věnuje především dokumentárnímu filmu. Její filmy a filmy, na nichž se podílela, byly vysílány v izraelské televizi, České televizi, americké PBS, ZDF/ARTE a byly oceněny na mezinárodních filmových festivalech.