Nikdy nejsme sami

REŽIE

Petr Václav

SCÉNÁŘ

Petr Václav

KAMERA

Štěpán Kučera

STŘIH

Florent Mangeot

ZVUK

Daniel Němec

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

KOPRODUKCE

Česká televize

Cinema Defacto

i/o post

Paranoidní vězeňský dozorce se nastěhuje do vesnice, kterou lemuje státní dálnice. Spřátelí se s novým sousedem, nezaměstnaným hypochondrem, kterého živí manželka pracující v místních potravinách. Unavená životem a péčí o své dva syny pocítí náklonnost k vyhazovači z nočního klubu. Ten je ale zamilovaný do striptérky z klubu, která zase čeká na návrat otce svého dítěte ze stejné věznice, kde pracuje náš dozorce. Příběh o démonech dnešní doby.

„Režisér Petr Václav se od observačního realismu svého předchozího snímku Cesta ven přiklání ke stylizovanějšímu dramatu, jedno z jeho tradičních témat ale zůstává: touha postav přežít a dát životu smysl. Za silnější a rozhodnější charaktery jsou tu opět ženy, muži často platí za frustrované omezence, kteří ze svých problémů viní celý svět, jen ne sebe.“ – Jan Škoda, KVIFF

FESTIVALY

Berlin International Film Festival
Toronto International Film Festival
Karlovy Vary International Film Festival
Cairo International Film Festival

Toronto Film Festival

Finále Plzeň

CENY

Berlin International Film Festival: Cena čtenářů Tagesspiegel
Cairo International Film Festival: Nejlepší umělecký počin

Český lev

  • Nejlepší scénář (nominace)
  • Nejlepší kamera (nominace)
  • Nejlepší herec (nominace)
  • Nejlepší herečka (nominace)
  • Nejlepší herec ve vedlejší roli (nominace)

Ceny české filmové kritiky

  • Nejlepší herec
  • Nejlepší režie (nominace)

Petr Václav

Petr Václav (1967, Praha) je považován za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců české porevoluční kinematografie. Absolvoval FAMU a debutoval v roce 1996 filmem Marian (1996), který získal Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu. Jeho snímky Paralelní světy (2001) a Cesta ven (2014), které měly premiéru v San Sebastianu (soutěž nových režisérů), respektive v sekci ACID v Cannes. Film Cesta ven získal v roce 2014 sedm Českých lvů včetně ceny za nejlepší film a také čtyři Ceny české filmové kritiky. Drama Nikdy nejsme sami (2016) bylo uvedeno v sekci Forum na Berlinale a na MFF v Torontu. V roce 2015 natočil dokument Zpověď zmizelého o představení opery Olimpiade Josefa Myslivečka. Ten potom sloužil jako inspirace k výpravnému historickému filmu o životě tohoto skladatele, jenž měl světovou premiéru v soutěži Mezinárodního filmového festivalu v San Sebastiánu.