Normální autistický film

REŽIE

Miroslav Janek

SCÉNÁŘ

Miroslav Janek

KAMERA

Miroslav Janek

STŘIH

Tonička Janková

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

KOPRODUKCE

Česká televize

Mat Film Resort

Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský. Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista“.

Dokument nás vybízí, abychom přestali vnímat autismus jako lékařskou diagnózu a pokusili se ho pochopit jako fascinující způsob myšlení, který je často šíleně obtížné rozluštit. Protože kdo určuje, co je normální - žít v neustálém spěchu a přitom přehlížet absurditu moderního života, nebo toužebně hledat řád, klid a mír ve světě?

FESTIVALY

Karlovy Vary International Film Festival

DOK Leipzig

Camerimage

Munich International

Documentary Festival

Krakow Film Festival

Punto de Vista

 

Miroslav Janek

Miroslav Janek (nar. 1954) natáčel krátké filmy od svých patnácti let. V roce 1979 emigroval do Německa, poté žil v americkém státě Minneapolis, kde pracoval jako střihač a kameraman. V osmdesátých letech spolupracoval na slavné trilogii Qatsi Godfreyho Reggia. Od svého návratu do České republiky v roce 1995 vytvořil desítky dokumentárních filmů. Od roku 1998 působí jako pedagog na katedře dokumentární tvorby FAMU. V roce 2007 dokončil film Občan Havel s využitím materiálu natočeného zesnulým režisérem Pavlem Kouteckým. Jeho manželka Tonička Janková s ním často spolupracuje jako střihačka jeho filmů.