Wirbel

REŽIE

Tomáš Hubáček

SCÉNÁŘ

Tomáš Hubáček

Lenka Wimmerová

KAMERA

Alan Soural

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

Konec léta v odlehlém pohraničí.Tady se ocitne vyhořelý Martin, když nečekaně zdědí zchátralý dům na samotě. Martin se chce problematického dědictví vzdát, jeho záměr ale naruší podivné setkání s tajemnou Agnes, kterou Martin zachrání, když ji na nedalekém poli „smete“ vrabčí hejno. Dívka se stává nezvaným hostem v Martinově domě a on si s ní neví rady. Až její zmizení a známky nebezpečí, které jí hrozí, ho přimějí otevřít oči. Tak odhalí, že jeho dům je součástí zapomenuté krajinné kompozice, budované v tomto kraji po staletí. S pomocí zvláštní staré mapy, nalezené v domě, se nejdřív nesměle, a pak s rostoucím odhodláním pouští po stopě dávného tajemství, které ho snad dovede k záhadné Agnes.
Brzy se ukáže, že staré tajemství souvisí s něčím velmi současným: zdejší pole přestávají rodit, země se chvěje a po jednom z otřesů se ztratí voda ze studní. Martin pochopí, že Agnes je s krajinou osudově spjatá a s blížící se přírodní katastrofou jí jde o život. Jedinou možností záchrany je znovuobjevení paměti krajiny, ztracené poválečným odsunem obyvatelstva a vymazané zemědělskou kolektivizací. Je to naděje nejen pro Agnes a krajinu, ale i pro Martina samotného, který zde nachází své chybějící kořeny.

Tomáš Hubáček

Tomáš Hubáček (1981, Zlín) is a Czech writer, director, musician and lecturer. He studied film directing and musicology. He has directed music videos, two documentary films and several shorts including award-winning Fibonacci. He is currently preparing his first feature Wirbel.