Skokan

REŽIE

Petr Václav

SCÉNÁŘ

Petr Václav

KAMERA

Štěpán Kučera

Petr Václav

Priscila Guedes

STŘIH

Florent Mangeot

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

CO-PRODUCER

Tom Dercourt

Sophie Erbs

Jordi Niubo

Je začátek května. Zlodějíček Julius byl zrovna propuštěn z vězení. Slunce svítí, ale představa budoucnosti na teplickém předměstí rozhodně nezahřeje: Co s tím? Stejná parta, zase budu prodávat pervitin? Do zimy jsem zpátky v base. V televizi mluví o nějakém festivalu v Cannes. Nějaký opilec, neherec, tam prý dostal cenu za film a stal se hvězdou. Jasně, jedu do Cannes! Jak? Stopem.

Petr Václav charakterizuje svůj film Skokan jako dokument s rysy pohádky. Fikční příběh o romském recidivistovi, který se vypraví hledat kariérní příležitosti na filmový festival v Cannes, je totiž natočený s důrazem na autenticitu. Do hlavní role obsadil Václav skutečného trestance Julia Oračka, kterého filmaři dostali z vězení na podmínku krátce před začátkem natáčení. Film natáčeli jen s hrubým scénářem, který se piloval přímo na place. Scény z Cannes vznikaly přímo v bezprostřední atmosféře festivalu. K pohádce se vrací závěr příběhu připomínající vysvobození zakleté princezny.

FESTIVALY

Ji.hlava International Documentary Film Festival

Cairo International Film Festival

São Paulo International Film Festival

Petr Václav

Petr Václav (1967, Praha) je považován za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců české porevoluční kinematografie. Absolvoval FAMU a debutoval v roce 1996 filmem Marian (1996), který získal Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu. Jeho snímky Paralelní světy (2001) a Cesta ven (2014), které měly premiéru v San Sebastianu (soutěž nových režisérů), respektive v sekci ACID v Cannes. Film Cesta ven získal v roce 2014 sedm Českých lvů včetně ceny za nejlepší film a také čtyři Ceny české filmové kritiky. Drama Nikdy nejsme sami (2016) bylo uvedeno v sekci Forum na Berlinale a na MFF v Torontu. V roce 2015 natočil dokument Zpověď zmizelého o představení opery Olimpiade Josefa Myslivečka. Ten potom sloužil jako inspirace k výpravnému historickému filmu o životě tohoto skladatele, jenž měl světovou premiéru v soutěži Mezinárodního filmového festivalu v San Sebastiánu.