V Kyjevě se nestřílí

REŽIE

Jakub Šedý

SCÉNÁŘ

Jakub Šedý

Martin Ocknecht

KAMERA

Radim Vaňous

STŘIH

Tereza Vágnerová

ZVUK

Pavel Vrtěl

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

Kyjev, Ukrajina. Mnoho sociálních organizací trpí nedostatkem peněz. Sociální systém je často nahrazován církví, placení profesionálové jsou nahrazováni dobrovolníky. Víra pomáhá lidem více než sociální programy. Proto se zaměřujeme na příběhy lidí v těžkých situacích: narkoman, který poprvé uvěřil v Boha v křesťanském centru; uprchlíci z Doněcka, kterým pomáhá jeptiška; bývalý narkoman, který se snaží vzít život do vlastních rukou. Mají tito lidé možnost svobodné volby? Jak daleko je ukrajinská realita od té evropské?

"Snažím se žít normálně kvůli rodině’, said one of the protagonists of the documentary about everyday life in Kiev, a city where echoes of the war were still felt at that time. They had no idea what the future would bring.

FESTIVALY

Krakow Film Festival

Jakub Šedý

Jakub Šedý vystudoval režii a scenáristiku na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, kde absolvoval filmovou adaptací básní Ivana Wernische S brokovnicí pod kabátem (2015). Studoval také filosofii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2014 natočil krátký dokument o výchově syna v lesbické rodině a společenských předsudcích Zrůdy (2014). Od roku 2017 natáčel na Ukrajině krátkometrážní dokument V Kyjevě se nestřílí (2020) o tom, jak se válka propisuje do běžného života Ukrajinců.