REŽIE
Petr Václav
SCÉNÁŘ
Petr Václav
KAMERA
Štěpán Kučera
STŘIH
Florent Mangeot
PRODUCENT
Jan Macola
Miloš Lochman
Karel Chvojka
PRODUKCE
Mimesis Film
KOPRODUKCE
Česká televize
Cinema Defacto
MARKETING
Brainz Disruptive
Cesta ven vypráví příběh mladého romského páru Žanety a Davida, rodičů malé Janičky. Jejich snaha o důstojný a slušný život naráží na "romskou sociální past", kterou je rasismus, předsudky společnosti, vyloučení z možnosti získat legální práci, nedostatek potřebné kvalifikace, obtížná komunikace s úředníky, dluhy a neutěšené životní podmínky spojené s prostředím, životním stylem a tradičními hodnotami jejich etnika. David chce ochránit svou rodinu, a to i za cenu spáchání trestného činu. Žaneta však nachází vnitřní sílu vzepřít se nepříznivé situaci jiným způsobem. Podaří se jim překonat existenční problémy, které začnou rozebírat jejich vztah? Vyplatí se jim nadále ctít vlastní hodnoty a rodinné tradice? A bude pro ně jejich "cesta ven" jen dalším útěkem, nebo příslibem změny jejich života?
Cesta ven reflektuje téma marginalizace a etnické diskriminace bez odsuzování, přičemž se zabývá nejen každodenními problémy postav, ale i jejich nešvary, a to střízlivou optikou zasvěceného člověka, jak to dokáže jen terénní pracovník, který je zná osobně. – Martin Kudláč, Cineuropa
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Finále Plzeň
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Český lev
Ceny české filmové kritiky
Petr Václav (1967, Praha) je považován za jednoho z nejtalentovanějších tvůrců české porevoluční kinematografie. Absolvoval FAMU a debutoval v roce 1996 filmem Marian (1996), který získal Stříbrného leoparda na MFF v Locarnu. Jeho snímky Paralelní světy (2001) a Cesta ven (2014), které měly premiéru v San Sebastianu (soutěž nových režisérů), respektive v sekci ACID v Cannes. Film Cesta ven získal v roce 2014 sedm Českých lvů včetně ceny za nejlepší film a také čtyři Ceny české filmové kritiky. Drama Nikdy nejsme sami (2016) bylo uvedeno v sekci Forum na Berlinale a na MFF v Torontu. V roce 2015 natočil dokument Zpověď zmizelého o představení opery Olimpiade Josefa Myslivečka. Ten potom sloužil jako inspirace k výpravnému historickému filmu o životě tohoto skladatele, jenž měl světovou premiéru v soutěži Mezinárodního filmového festivalu v San Sebastiánu.