Nebe

REŽIE

Tomáš Etzler

Adéla Špaljová

SCÉNÁŘ

Tomáš Etzler

Adéla Špaljová

KAMERA

David Čálek

Tomáš Etzler

Petr Svidenský

STŘIH

Adéla Špaljová

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

Nebe je příběh sirotčince na čínském venkově spojený s osobním svědectvím oceňovaného novináře Tomáše Etzlera. Syrová realita každodenního života, s níž se Tomáš jako pekingský producent CNN a zpravodaj České televize během svého sedmiletého pobytu v Číně setkával, ostře kontrastuje s mikrokosmem laskavosti a bezpodmínečné lásky, který objevil v pololegálním sirotčinci pro postižené děti na čínském venkově. V době, kdy se pracovní podmínky novinářů a filmařů v Číně rapidně zhoršují, poskytuje Nebe neobvyklý a velmi těžko dostupný pohled do Číny 21. století. Nepřímo také přispívá k celosvětové debatě o hodnotách a lidských právech ve stále více rozděleném světě.

"Moje práce mi přináší radost a uspokojení a vždy jsem v ni věřil. Ale podstata televizní žurnalistiky může být také velmi frustrující v tom, že ty nejsilnější a nejzajímavější příběhy se obvykle musí vtěsnat do dvouminutové reportáže. To je jeden z důvodů, proč mě vždy přitahovala dokumentární tvorba." – Tomáš Etzler

FESTIVALY

Ji.hlava International Documentary Film Festival

Finále Plzeň

OCENĚNÍ

Ji.hlava International Documentary Film Festival: Cena diváků

Finále Plzeň: Cena studentské poroty

Český lev: Nejlepší dokument (nominace)

Tomáš Etzler

Tomáš Etzler (1963) je televizní zpravodaj, dokumentarista, korespondent, spisovatel a redaktor s pracovními zkušenostmi z více než 60 zemí světa.V letech 2006-2014 působil jako zpravodaj České televize. Pracoval také jako zahraniční reportér CNN v Iráku a Afghánistánu. Od října 2006 do března 2014 působil v Pekingu a pokrýval Čínu a celou Asii. V roce 2008 získal jako první český novinář cenu Emmy. V roce 2021 dokončil celovečerní dokument Nebe a vydal knižní bestseller o životě zahraničního zpravodaje v Číně.