Bílá voda

REŽIE

Lenka Wimmerová

KNIHA

Kateřina Tučková

SCÉNÁŘ

Lenka Wimmerová

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

"Bílá voda" je filmovou adaptací stejnojmenného historického románu Kateřiny Tučkové, jedné z nejúspěšnějších českých spisovatelek posledního desetiletí. Autorkou scénáře a režisérkou filmu bude Lenka Wimmerová.

1950s. Internační klášter Bílá Voda. Jsou sem přivezeny čtyři stovky řeholnic z různých řádů. V drsných podmínkách, bez lékařské pomoci a kněze, umírá mnoho sester bez duchovní péče. Hladovkou si vynutí návštěvu arcibiskupa u svých věznitelů, ten je však v zajetí stranických kádrů, zejména vládnoucího ministra Plojhara, kterého novicka Evarista veřejně zostudí přesně mířeným citátem z Bible. Pomsta režimu přichází záhy, novicky jsou odvedeni na nucené práce do továren.
80s. Lena Lagnerová se po krachu svého manželství pokusí o sebevraždu. Po propuštění z blázince propadá alkoholu a promiskuitě. Otěhotní, ale není schopna se o syna postarat. Jeho výchovu převezmou její rodiče a Lenu vyženou z jeho života.
50. až 70. léta 20. století. Evarista se vzbouří proti režimu a v továrně a je zatčena. Po tvrdém výslechu je předhozena mladému muži, aby ji "převedl do civilu". Ve vězení Evarista porodí syna, ale ten je jí odebrán a svěřen do pěstounské péče. Evarista setkává s jeptiškami odsouzenými v inscenovaných procesech. I zde věřící ženy umírají bez svátostí, bez možnosti spásy.
Po letech věznění se sestry vracejí do Bílé vody, kde je jim přidělen kněz, který je však udává. Evarista pochopí, že ženy musí najít způsob, jak se samy stát duchovními.
Nultá léta. Rodiče Leny tragicky umírají, vrací se do Lhoty, aby se postarala o svého dospívajícího syna, který ji nenávidí. Opět propadá alkoholu. Jedné noci ji zdrogovaný syn napadne a chce ji zabít, nakonec však sám tragicky zemře. Lena se znovu pokusí o sebevraždu. Tentokrát ji léčba nepřivede do blázince, ale do Bílé vody, kde se její osud spojí s osudem Evaristy, která je v té době již exkomunikována z katolické církve.

The development of the project was supported by the Czech Film Fund.

Lenka Wimmerová

Lenka Wimmerová (1971), scenáristka a režisérka, absolventka FAMU. Režírovala řadu vynikajících televizních filmů - Nespavost (2010, cena ELSA TV), Tchyně a uzený (2011), Kozy se léčí (2013) - nebo seriálů, například Terapie II (2013, HBO) a vybrané díly Soukromých pastí (2008, Nova). V roce 2021 natočila televizní minisérii Božena Němcová pro Českou televizi. Pochází z Prahy a žije na Broumovsku.