Inside the War on ISIS

REŽIE

Jana Andert

SCÉNÁŘ

Jana Andert

KAMERA

Jana Andert

STŘIH

Tonička Janková

ZVUK

Daniel Němec

PRODUCENT

Jan Macola

PRODUKCE

Mimesis Film

Česká televize

Na podzim roku 2017 se reportérka a dokumentaristka Jana Andert vydala do Mosulu, který tehdy okupovali bojovníci Islámského státu. Vydala se na vlastní pěst, bez podpory zahraničních médií, pro která běžně pracuje. Se Zlatou divizí, elitní jednotkou irácké armády, osm měsíců riskovala život v předních liniích bitvy. Během této doby si zvykla na střelbu a výbuchy raket, zažila detonace sebevražedných atentátníků a aut naložených výbušninami a utěšovala rodiny truchlící nad ztracenými blízkými - muži, ženami i dětmi. Šoková terapie zpravodajství z válečné fronty. Neúprosná reportáž z města v troskách, které jedna z nejhorších katastrof moderní doby připravila o duši.

Natáčení v Mosulu bylo zatím nejtěžším obdobím režisérčina životaDo konce života na to nezapomenu, to je nemožné. Něco jsem si odtamtud odnesla, ale něco ze sebe jsem tam nechala. Není pro mě snadné vyrovnat se se vším, co jsem tam viděla a zažila.

FESTIVALY

International Film Festival Karlovy Vary

Jana Andert

Jana Andert was born in Trebic, Czech Republic. She studied photography in the Netherlands and then worked as a photographer for fashion designers. Her photographs have been published in various international media, including Germany, the Netherlands and Belgium. Meanwhile, she studied psychology and worked as a volunteer social worker for refugees. She worked as a journalist and photographer in the war in Syria (2015) and spent eight months in Iraq following the elite Golden Division unit in the battle for Mosul (2017). From these experiences, she created a feature-length documentary war report for cinemas Inside Mosul.